Zpráva o stavu

Tento formulář je uzavřený.

Penzion Dvůr pohody - Varnsdorf

Kraj: 
Ústecký kraj
Okoli: 
Varnsdorf, Děčín
Oblast: 
Lužické hory, České Švýcarsko

Informace

Popis

Penzion Dvůr pohody - útulný rodinný penzion Varnsdorf, Lužické hory

Provozujeme tříhvězdičkový rodinný penzion s dětským koutkem, malou vinárnou a finskou saunou pro šest až osm osob s odpočívárnou. K dispozici je jeden dvoulůžkový, dva třílůžkové a čtyři čtyřlůžkové pokoje a dva apartmány. V penzionu je možné využít venkovní bazén, terasu a další. Penzion se nachází v klidné části Varnsdorfu ležící při hranici s Německem (Großschönau) v blízkosti údolí řeky Mandavy, nedaleko od centra města, které je regionálním střediskem Lužických hor a branou do Šluknovského výběžku.

Penzion je vhodný zejména pro sportovně či jinak tematicky zaměřené skupiny a rodiny s dětmi, ale na své si přijdou i individuální turisté či dvojice toužící po příjemném soukromí a odpočinku. Je také určený pro rodinné oslavy a firemní i jiné skupinové akce. Našich služeb můžete využít za dostupné ceny odpovídající úrovni komfortu a kvalitě a rozsahu nabízených služeb, které Vás příjemně překvapí.

 

Popis penzionu

Hlavní budova

Přízemí: recepce, společenská místnost, vestibul s krbovými kamny, masérna, dětský koutek, malá vinárna, finská sauna pro 6 – 8 osob s odpočívárnou
První patro: 1 x dvoulůžkový pokoj
3 x čtyřlůžkový pokoj
Druhé patro: 2 x třílůžkový pokoj
1 x čtyřlůžkový pokoj

* Všechny pokoje mohou být rozšířeny o přistýlku

Vybavení pokojů:

koupelna se sprchovým koutem a WC, satelitní TV, připojení k internetu (přípojka ve zdi, Wi-Fi), stylový nábytek

 

Stodola

Přízemí: fitness studio se zrcadlem (7 x 7,7 metrů), pánské a dámské šatny, 1 x bezbariérový pokoj pro 2 osoby.
První patro: 2 x apartmán pro 4 osoby s vlastní kuchyňkou, vanou a WC, satelitní TV a připojením k internetu. S možností přistýlky nebo dětské postýlky.

 

Vybavení a služby v penzionu

Za Stodolou se rozkládá 17-ti metrový plavecký bazén s protiproudem. Kolem penzionu je hostům k dispozici prostorný travnatý pozemek s malým umělým jezírkem, dětským hřištěm, trampolínou a posezením s venkovním grilem a ohništěm.

Relaxovat lze ve finské sauně, objednat lze i masáže. Pro děti je v přízemí hlavní budovy připraven dětský koutek. Pro cvičení je ve Stodole veliká fitness místnost se zrcadlem.

Ve Stodole je jeden bezbariérový pokoj pro 2 osoby a 2 veliké apartmány s kuchyní pro 5-6 osob. Hlavní budova má celkem osm velkých 2 – 4 lůžkových pokojů, samozřejmostí je vlastní koupelna se sprchovým koutem a WC, satelitní TV a internetovou přípojkou. Na patře je k dispozici osobní PC s internetem. Venkovní parkoviště má kapacitu 10 míst pro osobní automobily, parkovat lze i na dalších 2 místech.

Vzhledem k sportovnímu zaměření mnoha našich hostů máme i lyžárnu, odkládací místnost pro kola včetně půjčovny kol, saní a holí na Nordic walking. Zahrát si můžete i stolní tenis, šipky a jiné hry.

 

Penzion dále nabízí k využití:

 • venkovní bazén (17 x 5,5 metrů)
 • venkovní otevřená terasa s posezením
 • zahrada s možností grilování a posezení u ohně
 • dětské hřiště s houpačkou, prolézačkami a trampolínou
 • venkovní parkoviště s kapacitou pro 10 osobních automobilů + další 2 parkovací místa
 • masérna
 • minigolf
 • ohniště
 • finská sauna
 • dětský koutek v penzionu

 

Ubytování pokoje

 • Královský pokoj (č. 1) - Královský pokoj je prostorný, 4 lůžkový pokoj se starožitným nábytkem. Nachází se v druhém patře hlavní budovy s výhledem na jihozápadní a jihovýchodní stranu penzionu. Samozřejmostí je vlastní sociální zařízení.
 • Nebeský pokoj (č. 2) - Dvojlůžkový Modrý pokoj se nalézá v podkroví druhého patra penzionu. I tak nabízí dostatek prostoru pro pár, či kolegy na pracovní cestě. Okna jsou orientována na jihovýchod. Samozřejmostí je vlastní sociální zařízení.
 • Kopretinový pokoj (č. 3) - Třílůžkový Hnědý pokoj se nalézá v podkroví druhého patra penzionu. I tak nabízí dostatek prostoru pro pár, či kolegy na pracovní cestě. Okna jsou orientována na severozápad. Samozřejmostí je vlastní sociální zařízení.
 • Pokoj U kachničky (č. 4) - Čtyřlůžkový Růžový pokoj se nalézá v prvním patře hlavní budovy penzionu. Okna jsou orientována na severozápad a jihozápad. Samozřejmostí je vlastní sociální zařízení.
 • Pokoj U jahůdky (č. 5) - Čtyřlůžkový velmi prostorný Hnědý pokoj se nalézá v prvním patře hlavní budovy penzionu. Okna jsou orientována na jihovýchod a jihozápad. Samozřejmostí je vlastní sociální zařízení.
 • Květinový pokoj (č. 6) - Čtyřlůžkový Květinový pokoj je velmi prostorný a prosvětlený s příjemnou atmosférou. Nalézá v prvním patře hlavní budovy penzionu. Okna jsou orientována na jihovýchod a severovýchod. Samozřejmostí je vlastní sociální zařízení.
 • Pánský pokoj (č. 7) - Dvoulůžkový Pánský pokoj se nalézá v prvním patře hlavní budovy penzionu. Okna jsou orientována na severovýchod a severozápad. Samozřejmostí je vlastní sociální zařízení.
 • Motýlkový pokoj (č. 8) - Dvoulůžkový Motýlkový pokoj s možností přistýlky se nalézá v prvním patře penzionu. I tak nabízí dostatek prostoru pro pár, či kolegy na pracovní cestě. Okna jsou orientována na jihovýchod. Samozřejmostí je vlastní sociální zařízení.

 

Ubytování apartmány

 • Apartmán 1 - Velký čtyřlůžkový apartmán se nachází v prvním patře Stodoly. Okna jsou orientována na jihozápad a severozápad. Pokoj nabízí dostatek prostoru pro celou rodinu a spoustu vybavení.
 • Apartmán 2 - Čtyřlůžkový apartmán se nachází v prvním patře Stodoly. Okna jsou orientována na severovýchod a severozápad. Pokoj nabízí dostatek prostoru a komfortu pro celou rodinu a spoustu vybavení.

 

Vybavení apartmánů - Všechny apartmány mají kuchyňku, koupelnu s vanou, wifi připojení k internetu, tv. Navíc má apartmán č. 1 domácí kino a aparmtán č. 2 video

 

Bezbariérový pokoj

 • Dvoulůžkový Bezbariérový pokoj se nalézá v přízemí stodoly. Okna jsou orientována na severovýchod a severozápad. Pokoj je plně bezbariérový, s vlastní kuchyňkou a sociálním zařízením.

Vybavení pokoje:  TV, sprchový kout, kuchyňka, Wi-Fi připojení k internetu

 

Služby

 • bar (vinárna) s nabídkou piva, vína, alkoholických a nealkoholických nápojů, káva, čaj, snack a menší občerstvení
 • finská sauna (6-8 osob)
 • relaxační masáže (po předchozí domluvě, nutno nahlásit dostatečně včas) – základní masáže, lávové kameny, reflexní, shiatsu, čokoládové a medové masáže
 • půjčovna jízdních kol, v případě většího počtu či speciálního přání zajištění u smluvního partnera
 • Zajištění instruktora na Nordic walking, vč.půjčovny holí na Nordic walking
 • půjčovna saní, dětských bobů a ostatních sportovních potřeb (pétanque, stolní tenis, pálky na líný tenis, kroket, apod.)
 • úschovna lyží
 • možnost usušení oblečení a výstroje cyklistů, popř. vyprání a vyžehlení oděvů
 • nabídka základního nářadí a náčiní na opravu kol, základní vybavení pro mytí kola
 • prodej pohlednic, suvenýrů a cestovních map a průvodců v recepci

 

Další informace:

Počet pokojů celkem: 11
Kapacita osob celkem: 33 (s přistýlkami až 36)
Začátek ubytování: od 14 hodin

Zjistit obsazenost  / rezervovat ubytování

 

 


Galerie
Ceník
Kontakt
Rezervace/Email
Stravování

Stravování v penzionu

 • Pro snídaně formou švédského stolu a k večernímu posezení je k dispozici prostorná společenská místnost s krbovými kamny.
 • Večerní čas si lze zpříjemnit v malé vinárně se stropním klenutím či posezením u krbových kamen.
 • Obědy či večeře dle vašeho přání zajišťujeme přes nedalekou restauraci.
 • V horkých letních dnech určitě oceníte posezení na terase s podávanými chlazenými nápoji a občerstvením.

 

Možnosti v okolí

Výlety a sportovní vyžití v okolí

V této malebné části severních Čech najdete skutečně vše, co vás může turisticky oslovit – vrcholy nabízející úchvatné výhledy, hluboké lesy, romantická údolí, památky i zachovalou lidovou architekturu typickou pro tento region.

Naši recepční vám rádi a ochotně poradí a podají informace o možnostech sportovního a kulturního vyžití a výletů do okolí, neboť penzion je vzhledem ke své poloze ideálně situován k objevování krás rozmanité přírody našeho regionu, kulturně-historických památek Varnsdorfu a okolních měst a obcí Lužických hor, Českého Švýcarska či Horní Lužice v Německu.

Aktivně můžete využít svůj volný čas, ať je to cykloturistika po dobře značených a udržovaných cyklostezkách a pěší túry po obou stranách hranice s Německem nebo koupání v přírodních nádržích a koupalištích. Ve Varnsdorfu jsou také k využití tenisové kurty, víceúčelová sportovní hala, volejbalové a fotbalové hřiště a krytý 25-metrový plavecký bazén. V okolí je několik skalních útvarů a terénů pro horolezce, lanové centrum a další sportovní zázemí, zejména v nedalekém Jiřetíně pod Jedlovou a Rumburku.

V zimě jsou zde možnosti sjezdového a běžeckého lyžování, snowboardingu a sáňkování (Jiřetín pod Jedlovou, Horní Podluží, Polevsko, Luž-Horní Světlá, Waltersdorf). I když Lužické hory nepatří k nejvyšším horám a jejich zimní střediska k nejznámějším, přesto zde objevíte upravené sjezdové a běžecké trati různých obtížností. Zimní stadion je přímo ve Varnsdorfu či si lze zabruslit v nedalekém Rumburku nebo v německém příhraničním lázeňském středisku Jonsdorf.

Mnozí z Vás možná dají raději přednost adrenalinovým zážitkům (divoké sjezdy na horských kolech či koloběžkách, rafting na Labi a Nise, lanová centra, bobová dráha v nedalekém Oberoderwitz, let balónem či paragliding). Jiní zase uvítáte komornější a uklidňující prostředí nedalekých golfových hřišť s úchvatnými výhledy do okolí.

Zapomenout nelze ani na relaxaci a odpočinek po náročných túrách, sportovních výkonech či adrenalinových zážitcích. A o toto se umíme postarat !

 

Tipy na výlet

Výhodná poloha penzionu nabízí návštěvníkům veliký výběr výletů, sportu a zábavy. Varnsdorf leží na severním okraji Lužických hor a na pomezí CHKO Labské pískovce, Národního parku České Švýcarsko a Šluknovské pahorkatiny. Celá tato oblast je charakteristická přírodními krásami, četnými rozhlednami, zachovalými soubory lidové architektury a jedním z nejčistších ovzduší v celé České republice. Více než polovina území je pokryta rozsáhlými zachovalými lesy. Přilehlé pohraničí, zejména v Německu (spolková země Sasko – oblast Horní Lužice) poskytuje další možnosti výletů, zábavy a sportovního vyžití, a to s ohledem na kvalitní turistickou a dopravní infrastrukturu ve všech oblastech.

 

Pěší výlety po okolí

Lužické hory

Z Varnsdorfu lze naplánovat celou řadu výletů do chráněné krajinné oblasti (CHKO) Lužické hory a jejich blízkého okolí. Kromě množství historických památek, řady kulturních a sportovních zařízení, se zde nachází celá řada přírodních zajímavostí. Lužické hory, někdy poněkud opomíjené, jsou překrásnými horami se zachovalými lesy, čistým ovzduším a malebnými vesničkami.

Turistika má v Lužických horách dlouholetou tradici. Trasy pro pěší byly vyznačeny již koncem 19. a v 1.polovině 20. století. Nejvyšším bodem Lužických hor a současně nejvyšším vrcholem Německa na východ od Labe je hora Luž (793 metrů n.m.). Naopak do nejnižší nadmořské výšky sestoupíme, pokud zavítáme do údolí řeky Kamenice (290 metrů n.m.).

Lužické hory jsou považovány za nejtišší a nejklidnější pohoří naší země. Patří také k nejmenším – táhnou se v délce 29 km, šířka je od 3,5 km do 12 km. Leží mezi Děčínem a Libercem. Kromě neporušené přírody je typickým prvkem tohoto pohoří také ojedinělá zachovalá architektura s roubenými staveními – tzv. podstávkovými domy.

K turisticky nejnavštěvovanějším místům na území CHKO Lužické hory patří okolí přeshraničních turistických stezek (Dolní Světlá – Waltersdorf, Krompach – Jonsdorf, Krompach – Hein, Petroviče – Lückendorf). Daleké výhledy vám nabídnou vrcholové dominanty Jedlová, Luž, Hvozd a Klíč. Blíže také v oddíle Rozhledny.

 

Jedlová

Na Jedlové hoře (774 metrů n.m.) se nachází rozhledna, jež je jednou z turisticky nejnavštěvovanějších míst celé oblasti. Je třetí nejvyšší horou Lužických hor a nabízí nádherný kruhový výhled na Lužické hory, Českosaské Švýcarsko, Šluknovsko, neměckou Lužici,, za příznivého počasí je vidět Kozákov, Ještěd, Trosky, Bezděz, Říp, Děčínský Sněžník, ale i hřbet Krušných hor, České Středohoří a Milešovku, jakož i Sněžku v Krkonoších. Před chatou vybudovanou v r. 1891 majitelem, Ferdinandem Kinským, stojí pomník německého básníka a dramatika Friedricha Schillera z roku 1905 (opravený byl v r. 1996).

 

Klíč

Podle některých je nejhezčím pohledem v Čechách pohled z vrcholu kopce Klíč (759 m n.m.). Vidět lze pestrou mozaiku krajinných tvarů, od Jizerských hor, Krkonoš přes České a Saské Švýcarsko až po Krušné hory. Na Klíč vede červená turistická značka ze dvou stran – od jihu z Nového Boru (5 km) a od východu ze Svoru (2,5 km). Chodník protíná severní úbočí, na samotný vrchol vede odbočka v několika serpentinách. Výstup je poměrně náročný, avšak pohodlný. Ze Svoru musíte počítat s 45 – 60 minutami, z Nového Boru s ca. hodinou a půl cesty.

Podle jiných je nejhezčím pohledem na hřbet Lužických hor pohled z Hrádku ve Varnsdorfu.

Neobvyklým tvarem, který připomíná hřbety a hlavy slonů, zaujme přírodní památka zvaná Bílé kameny. Roku 2001 byla zrekonstruována mezinárodní naučná stezka „Lužické a Žitavské hory“, která sleduje geologické poměry a přírodní zajímavosti ve východní části CHKO. Národní památka Zlatý vrch, v níž jsou k vidění čedičové sloupce více než dvakrát delší než na Panské skále u Kamenického Šenova, je jednou ze zastávek naučné stezky „Okolím Studence“.

Ve městě Varnsdorf působí Klub českých turistů, který organizuje řadu turistických akcí a výletů a stará se o značení turistických tras a cest. V roce 2008 byla vyznačena nová turisticky značená trasa (žlutá), která prochází z Großschönau a na českém území ve Varnsdorfu pokračuje přes Špičák a Hrádek dále do Německa (Seifhennersdorf). Na oba vrcholy odbočuje tvarová odbočka. Na přechodu do Großschönau byla instalována informační mapa.

Propojení výborně udržovaných turistických tras na české straně s německými (saskými) bylo provedeno po r. 1989. Mezi zajímavé značené cesty patří trasy z Jedlové přes Zlatý vrch a Studenec, z Chřibské nebo Rybniště do České kamenice, z Dolního Podluží přes Klíč, ze Svoru přes kytlice do Polevska nebo výstup na Luž z Dolní Světlé.

 

Tolštejnské panství

Pro ty, kteří chodí po horách a lesích raději sami, doporučujeme turistickou mapu Tolštejnské panství, podle které můžete poznávat zajímavá místa tohoto mikroregionu, ale také sbírat do tzv. „Vandrovního pasu“ originální razítka a skleněné Tolštejnské krejcary nebo mapu z edice KCT Českosaské Švýcarsko, podle které se dá poznávat celý zdejší kraj.

Tolštejn je bývalý hrad, který ve středověku sehrál významnou úlohu při severní hranici Českého království. Dnes je zříceninou, odkud se návštěvníkům skýtají nádherné výhledy do okolí. Zmínený mikroregion tvoří svazek obcí Tolštejn (Dolní Podluží, Doubice, Horní Podluží, Chřibská, Jiřetín pod Jedlovou, Krásní Lípa, Rybniště, Varnsdorf). Figurkou mikroregionu je loupežník řečený Vilda, po jehož stopách se můžete vydat. Celá hra je určena především pro děti, neboť jim dokáže propojit pěší výlety, poznávání okolí a historii s přirozenou potřebou dobrodružství, napětí a her.

Dominantou Tolštejnského panství je, kromě výše uvedené zříceniny středověkého hradu Tolštejna, městečko Jiřetín pod Jedlovou. Je největším a nejlépe vybaveným střediskem pro zimní sporty v Lužických horách. Zajímavostí prvořadého významu je Křížová hora – žulový vrch s kaplí a křížovou cestou, kterou tvoří 11 rokokových výklenkových kaplí s kamennými reliéfy. V okolí je též vrch Jedlová.

 

Národní park České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce

Oblast pískovcových skal a skalních měst v okolí Děčína Hřenska, zvaná České Švýcarsko, byla teprve nedávno, v r. 2000, vyhlášena čtvrtým národním parkem České republiky. Území tohoto NP, společně s CHKO Labské pískovce, je dlouhodobě turisticky vyhledáváno, zpřístupněno turistům je tradiční sítí značených cest a 3 naučnými stezkami. K nejznámějším místům patří:

 • Národní přírodní památka Pravčická brána (unikátní skalní most), vyhlášená nedávno za největší přírodní div České republiky
 • Tichá a Divoká soutěska říčky Kamenice (jízda po pramicích z Hřenska)
 • Jetřichovické skály, mezi nejznámější patří:
  • Mariina skála
  • Vilemínina stěna
  • Rudolfův kámen
 • Skalní hrádky Šaunštejn, Falkenštejn, Brtnický a Kyjovský skalní hrádek
 • Kyjovské údolí se soutěskou říčky Křinice a údolí Brtnického potoka

Oblíbené jsou i plavby po Labi z Děčína do Hřenska a dále přes hranice do Bad Schandau.

Sídlem Správy NP České Švýcarsko je město Krásná Lípa. V místním muzeu je k vidění stálá expozice turistiky, sklářství a dějin města. Zajímavým turistickým místem je nedaleký vrch Vlčí hora (580 metrů n.m.) s rozhlednou. V blízkosti je i Köglerova naučná stezka.

Významnými centry rekreace v regionu jsou Hřensko, Jetřichovice, Rynartice, Chřibská a Doubice.

 

Další přírodní zajímavosti v okolí Varnsdorfu

Kromě výše zmíněných hlavních turistických oblastí v okolí Varnsdorfu jsou k vidění i další zajímavá místa, jako např.:

 • Kryštofovo údolí s viaduktem a neobvykle zachovalým rázem původní lidové architektury
 • Prameny říček Mandavy a Křinice
 • Javorová brána ve Šluknově
 • Přírodní rezervace Vápenka s výskytem jurského vápence
 • Přírodní rezervace Rybník Světlík s bývalým větrným mlýnem
 • Přírodní rezervace Marschnerova louka
 • Kytlice – rekreační obec s víkendovými chalupami známých českých herců

Cyklotrasy / Výlety na kolech

Varnsdorf je výborným nástupním místem i pro cyklistické výlety různé délky i náročnosti.

 

Páteřní trasa a trasy v bezprostředním okolí hranice s Německem:

Přes město, nedaleko od penzionu, vede značená páteřní cyklotrasa z Großschönau do Seifhennersdorfu. V Großschönau se tato trasa odpojuje z tzv. Krakonošovy stezky. Tato trasa by tvořila základ připravované stezky „K pramenům Mandavy“ a měla by procházet dále do Rumburku a Dolních Křečan.

V Seifhennersdorfu lze dále využít tzv. Karáskovu cyklostezku (Karasek Radweg), vedoucí odtud do Leutersdorfu, kde lze jezdit po stopách českého loupežníka Johanese Karáska (ca. 21 km). Doporučujeme návštěvu Karáskova muzea.

Doporučujeme rovněž i trasu z Varnsdorfu do Dolního Podluží, Jiřetína pod Jedlovou,Tolštejn, Horní Světlou, Krompach, Kurort Jonsdorf, Waltersdorf a zpět do Dolního Podluží a do Varnsdorfu.


Koupání a letní sporty

Okolí penzionu Dvůr Pohody nabízí mnoho příležitostí k příjemnému strávení léta při koupání i různých sportech.

 

Koupání

Aquapark Babylon v Liberci

 • Krytý areál ve stylu antických lázní, 3 propojené haly s bazény a řadou vodních atrakcí, jako jsou Divoká řeka, 4 tobogány, adrenalinová atrakce spacebowl, skluzavky, parní lázně, vířivky, sauny, solária, dětská brouzdaliště, gejzíry, bary a občerstvení.

Bazén Liberec

 • Krytý 50-ti metrový bazén s parametry pro závodní plavání, se skokanskou věží a 2 tobogány.

 

Golf

Pro ty, kteří během své dovolené nemohou vynechat golfový program, je v rozumné vzdálenosti od penzionu několik golfových hřišť. Níže uvádíme 3 významné:

 

Golf Malevil, Heřmanice v Podještědí

 • Královský Golf Club malevil je golfový areál v Lužických horách s 18 jamkami, driving range, putting greenem, kurzy pro začátečníky i pokročilé hráče. Hřiště je součástí ranče malevil s celou řadou outdoorových aktivit – lanové centrum, čtyřkolky, paintball, tenis, squash, bowling, vyjížďky na koních, apod.

Golf Club Janov

 • K dispozici je 9-ti jamkové golfové hřiště.

Golf Club Ještěd v Rozstání

 • 9-ti jamkové golfové hřiště

 

Sportovní areály

Sportovní areál Sportlife v Rumburku

Je zde víceúčelová krytá sportovní hala, (házená, florbal, badminton, tenis, sálová kopaná, tenis, volejbal a nohejbal), bowling a squash. Pod širým nebem lze provozovat stolní tenis, plážový volejbal, tenis, pétanque, je zde dětské hřiště a koupaliště.

 

Ostatní lokality

Z hlediska sportovního zázemí má nadregionální význam Jiřetín pod Jedlovou, kde je minigolf, volejbal a univerzální hřiště s umělým povrchem.

Další obce regionu Tolštejnské panství nabízejí tyto sportovní zařízení:

 • Dolní Podluží – atletická dráha, minigolf, volejbal, univerzální hřiště s umělým povrchem
 • Horní Podluží –stolní tenis, fotbalové hřiště
 • Chřibská – horolezecká stěna, víceúčelové hřiště s atletickou dráhou
 • Krásná Lípa - krytá tenisová hala, hala stolního tenisu

 

Možnosti sportování přímo ve Varnsdorfu

Varnsdorf je regionálním centrem Lužických hor a také největším městem v Tolštejnském panství, což se odráží i v široké nabídce sportovišť a areálů. Mezi hlavní patří:

 • Sportovní hala s veřejným víceúčelovým hřištěm (malý a velký sál)
 • Fotbalový a lehkoatletický stadion v Kotlině s travnatou i umělou hrací plochou
 • Zimní stadion
 • Krytý plavecký bazén (25-ti metrový)
 • Tenisové kurty – 6 kurtů a tréninková stěna, ul. Sportovců
 • Skateboardové hřiště v ul. Lidická
 • Tělocvična v ul. Národní 1082

Dále lze najít i veřejné plácky, vhodné zejména pro děti, travnaté hřiště za nemocnicí nebo volejbalové kurty v ulici Nemocniční.


Adrenalinové zážitky

Kromě pěších výletů, cyklistiky a výše uvedených zimních sportů je pro vás v Lužických horách a okolí (České Švýcarsko, Labské pískovce, německé příhraničí) celá řada možností k provozovávání dalších sportů a činností, často s notnou dávkou adrenalinu !

 

Inline bruslení

 • V podhůří Lužických hor se zlepšily asfaltové povrchy několika silnic. Jejich asfalt je tak hladký, že se na nich dá dobře jezdit i na kolečkových bruslích či kolečkových lyžích.

 

Dolní Světlá –Jedlová – Varnsdorf

 • Jeden úsek vede z Varnsdorfu do Dolní Světlé, další úsek je z Horní Světlé do Jedlové. Každý úsek měří necelých 10 km.

 

Bobová dráha

V německém Oberoderwitz je bobová dráha – Rodelpark

 

Skalní lezení

Lužické hory jsou pro horolezce zajímavé především z německé strany hranice, kde na ně čekají desítky věží z více či méně pevného pískovce. I česká strana je však pro znalce docela pěknou lezeckou oblastí, i když méně známá než některé jiné vyhlášené lokality v Českém ráji, Českém Švýcarsku či Adršpachu.

Významné jsou Obrvégry (Horní skály), Krkavčí skály, Vajoletky, Milštejn, Havran a Skály u Sloupu. Další jsou např.:

 • Císařské údolí u Dolního sedla
 • Poutník a Trojzubec u Horního sedla
 • Matušova skála u Křižan
 • Kupa Klíč
 • Údolí Bílého potoka na hranici s Německem
 • Severní soví věž
 • Divoká věž
 • Popova skála
 • Česká brána

 

Lehké a krásné lezení pod Luží

Na vrchol vedou 3 lehké cesty = 3 osamělé pískovcové skály. Jde o 3 dominanty Lužických hor ! To je také návrh na krásný lezecký den spojený s cyklistikou ! Jedná se o:

 • Křížovou věž (dostupná ze směru od Trávníku/Cvikova)
 • Falkenstein
 • Sokolík

Na Falkenstein a Sokolík je nejlepší přístup z neplaceného parkoviště na horním konci Dolní Světlé k hraniční závoře.

 

Labské pískovce a Jetřichovické skály

Zvláštní kapitolou je lezení v CHKO Labské pískovce a Jetřichovických skalách – různé outdoorové zážitkové programy, jako je horolezectví, slaňování na skálách a umělých stěnách, další adrenalinové zážitky

 

Lezení na německé straně hranice s ČR

Výborné podmínky k lezení jsou v Oybinu (Ojvín) a v Jonsdorfu. V Oybinu jsou skály na kopci Töpfer – Gratzer Höhle (Hradecká jeskyně) a Gratzer Stein (Hradecké kameny).

V Jonsdorfu je skalní věž Nonnenfelsen (Jeptiška).

 

Lezení na ledu

Lužické hory jsou důležitou oblastí lezení na ledu. V německé části je lezení na ledopádech kvůli křehkému pískovci zakázáno, u nás není zatím nijak zvlášť omezováno ze strany ochranářů přírody. Lokality pro lezení na ledu jsou:

 • starý lom na Ortelu
 • bývalý lom Kytlice

Pozor: na Klíči je od r. 2006 zákaz lezení !

 

Rafting a kanoe

V rozumné dostupnosti, na Labi, lze provozovat dokonce i rafting ! Proplujete labským kaňonem až za hranice Německa. Průjezd je divokou soutěskou na historicky nejstarší vyhlídku Českého Švýcarska. Plavit se lze na raftu (lodi) pro 8 osob na trase Děčín – státní hranice. Zpravidla se jedná o celodenní program.

Raftovat lze i na německé straně hranice s Polskem na Nise.

Vodácké programy (kanoe) lze provozovat i na Jizeře, Ploučnici a Smědé

 

Speleologie (objevování jeskyní)

Vypravit se lze s profesionálním instruktorem i do několika jeskyní Českého Švýcarska. Program pro osoby starší 10 let je v délce 5 – 6 hodin aktivního pohybu v podzemí. Lze si zapůjčit potřebné vybavení, nutná je i vlastní kvalitní obuv a strava!

 

Lanová centra

 • Adrenalin Park Janská – největší lanové centrum v Evropě, 140 m dlouhá lanová dráha, kde jedete rychlostí až 50 km/h
 • Lanový park Sloup v Čechách

 

Jízda na koni

V okolí je několik koňských farem s možností projížďky na koních. Kontakty v recepci.


Sjezdové a běžecké lyžování

Varnsdorf nacházející se v Lužických horách nabízí široké spektrum zimních sportů a radovánek. I když Lužické hory patří spíše k nižším pohořím, s menšími středisky zimních sportů, přesto lze provozovat jak sjezdové, tak i běžecké lyžování s neopakovatelnými zážitky.

 

1. Ski areál Jedlová

Nachází se v katastru obce Jiřetín pod Jedlovou na severním úpatí této západní části Lužických hor mezi Jedlovou, na jejímž vrcholu stojí rozhledna s restaurací, a zříceninou Tolštejn, kde se nachází stylová restaurace. Příjezd k areálu je od hotelu Slovan v Jiřetíně pod Jedlovou osobním autem. V blízkosti je hlídané parkoviště (zdarma), odkud jezdí ke sjezdovce skibus (cena 20,- Kč/dospělá osoba).

Lyžařský areál Jedlová je největší v Lužických horách. V provozu jsou 2 vleky, oba s hodinovou kapacitou 1200 osob, které navazují na upravované sjezdové tratě s celkovou délkou 5 km – sjezdová trať Jedlová a Mezičky.

Vlek na Jedlovou (1200 m) – 2 červené sjezdovky v délce 1000 m a 2500 m.
Vlek Mezičky (700 m) – 1 červená sjezdovka a 2 široké modré sjezdovky (délka 1500 m, více variant jízdy)

 

2. Ski areál Horní Podluží

Areál se nachází mezi obcemi Jiřetín pod Jedlovou a Horní Podluží, vedle silnice Varnsdorf – Děčín, ca. 1,5 km z jiřetínského náměstí. Autobusová zastávka je 50 m od vleku, vlakové nádraží ca. 400 metrů. Parkoviště pro osobní automobily je hned vedle vleku u silnice. U vleku je restaurace, otevřeno celý den od 10:00 do pozdních nočních hodin, u restaurace je k dispozici venkovní občerstvení.

Obec zde provozuje osvětlený lyžařský areál se 2 vleky (Poma) v délce 550 metrů. Pro lyžařskou školu je k dispozici ca 115 m dlouhé tažné lano pro děti a malý 150 m dlouhý vlek. Areál je také určen pro snowboardisty (boule, skoky na překážky, apod.). Sjezdovky jsou upravovány vlastní rolbou, při nedostatku sněhu je sníh zabezpečován 3 sněhovými děly a jedním zasněžovacím sloupem.

 • Hlavní sjezdovka (modrá) – délka 550m, převýšení 130 m
 • Sjezdovka pro Snowboardy

Lyžovat v Ski areálu Horním Podluží lze až do pozdních večerních hodin při umělém osvětlení.
Lyžování zde je vhodné pro středně a méně zkušené lyžaře, naučit lyžovat se lze v lyžařské škole.

 

3. Ski areál a Snowpark Luž

Skiareál se nachází na jihovýchodním úpatí nejvyšší hory Lužických hor – Luži (793 m n.m.), v části obce Horní Světlá – Myslivny. Součástí areálu je velké parkoviště s kapacitou pro ca 300 vozidel.

Skiareál nabízí 2 lyžařské vleky a sjezdové tratě:

 • Vlek U Pitkina – ideální pro školy a začátečníky, déla sjezdovky 650 m, převýšení 92 m
 • Vlek na třináctce – náročnější svah v lese pro pokročilé lyžaře., délka sjezdovky 550 m, převýšení 100 m

Obě sjezdové tratě mají osvětlení pro noční lyžování.

Pro snowboardisty je k dispozici Snowpark se 3 skoky, 7 zábradlími. Snowpark je dlouhý 450 m, převýšení 50 m.

Občerstvení je u vleku U Pitkina, areál má vlastní rolbu.

 

4. Ski areál Polevsko

Ski areál se nachází v údolí mezi Polevským vrchem a Medvědím vrchem (663 m n.m.) u obce Polevsko. Je v blízkosti měst Nový Bor a Česká Lípa. Provozován je vlek typu POMA (400 m dlouhý). Areál má 2 sjezdovky (závodní – 400 m) a turistickou (450 m). Obě sjezdovky jsou od 16 hodin plně osvětlené. V areálu je i malý vlek pro děti.

 

5. Ski areál Ještěd

Na českém území lze vyhledat i jiné možnosti sjezdového lyžování, např. v Liberce na Ještědu, kde byl zrekonstruován lyžařský areál před MS 2009 v klasickém lyžování. Zde ale musíte počítat s delší dobou dojezdu z penzionu do areálu než v případě středisek v Lužických horách.

 

6. Lyžařské vleky v Německu

Sjezdové lyžování lze výborně provozovat i v zimních střediscích na německé straně Lužických hor.

 

Ski areál Waltersdorf

Nachází se v příhraniční oblasti Lužických hor, nedaleko Žitavy (Zittau). V areálu je lyžařská škola, půjčovny lyžařského a sáňkařského vybavení. Je zde celkem 9 sjezdových tratí od 110 m (pro začátečníky) do 750 m. Areál má sedačkovou lanovku a vleky (kotva).

 

BĚŽECKÉ LYŽOVÁNÍ

Oblast Lužických hor je protkána řadou atraktivních tras pro běžecké lyžování.

 

Běžecký areál Jedlová

Běžecké tratě nabízejí nádherný zážitek v krásné přírodě Lužických hor. Celková délka upravovaných a značených tratí je 5 km, pro bruslení je zde běžecký areál v délce 700 m.

Jedlová je vyhledávaným místem milovníků bílé stopy. Připravuje ve spolupráci se svazkem obcí Tolštejn jejich modernizaci, značení a pravidelnou úpravu. Do budoucna je plánováno propojení areálu s běžeckým areálem v německém Jonsdorfu, čímž by areál ještě více stal vyhledávaným místem milovníků bílé stopy.

 

Běžecký areál Polevsko

Na Novoborsku, v okolí obcí Polevsko, Kytlice, Svor, Prácheň, Kamenický Šenov a Prysk vedou v zimě v nadmořské výšce 500 – 600 m nad mořem strojově upravované tratě pro běžecké lyžování s délkou 3, 5, 9 a 10 km (celkem 5 okruhů). Areál nabízí převážně úzké běžecké tratě pro klasický styl, při vhodných sněhových podmínkách je upravován také čtyřkilometrový okruh pro bruslení. Za dobré viditelnosti lze dohlédnout na Jizerské hory, Ještěd, Bezděz, Ralsko, Klíč, Jedlovou, Děčínský Sněžník a další kopce Lužických hor a Českého Švýcarska. V areálu se v lednu pořádá Lužická třicítka, kdy se běží 3 desetikilometrové okruhy.

 

Vestec

 • Další možnosti běžeckého lyžování jsou v Jizerských horách, nejblíže je perfektně udržovaný areál v Liberci-Vestec pod Ještědem, kde se v roce 2009 konalo MS v klasickém lyžování.

 

Žitavské hory (Horní Lužice - Sasko)

 • V Žitavských horách na německé straně je ca. 40 km výborně upravovaných tratí pro běžecké lyžování. Vedou v nadmořské výšce 500 – 650 m n.m.

 

Páteřní trasa („černá brána“) – vhodná pro klasický styl:

Waltersdorf – Lückendorf 19 km

 

Místní trasy:

Kolem Weberau/Waltersdorfu 1,9 km
Luž – Waltersdorf 2,0 km
Weicher Weg – Waltersdorf 2,5 km
Kolem Plešivce, Jonsdorf 5,0 km
Jonsberg, Jonsdorf, Rybin 4,5 km
Sommerberg Lückendorf 2,7 km
Výhled na Ještěd, Lückendorf 3,5 km

 

 

SÁŇKOVÁNÍ

 • Okolí Jedlové hojně využívají též sáňkaři. Sáňkovat lze též v německých resortech Waltersdorf (půjčování sání), Oybin a Jonsdorf.

BRUSLENÍ

Přímo ve Varnsdorfu je zimní stadion s možností bruslení pro veřejnost. V německém Jonsdorfu je veřejnosti otevřená krytá hala Sparkassen-Arena.