Ubytování Domeček Lyžáku - Orlické hory

Kraj: 
Královéhradecký kraj
Okoli: 
Bartošovice v Orlických horách
Oblast: 
Orlické hory

Informace

Popis

Domeček Lyžáku - horské ubytování pro rodiny s dětmi

Rádi Vás uvítáme v našem Domečku - malém penzionu, který najdete v obci Bartošovice v Orlických horách, na samé hranici České republiky a Polska v okrese Rychnov nad Kněžnou. Náš Domeček stojí přímo uprostřed obce hned pod kostelem, naproti je malý obchod s občerstvením, restaurace v penzionu Hruška je asi 8 minut pěšky. Přímo přes ulici je veliké dětské hřiště "Kačenčina pohádková říše". K dispozici jsou čtyři pokoje s vlastním sociálním zařízením pro 2 až 20 osob.

 

Popis ubytování

• 4 pokoje: 2x 4 lůžkový v podkoví, 1x 4 lůžkový v přízemí (možnost jedné přistýlky) a 1x 7  lůžkový v podkroví, celkem max. 20 lůžek
• každý pokoj má vlastní sociální zařízení
• stravování vlastní - 2 zařízené kuchyňky
• pivní sklep
• skupinové pobyty, vhodné pro rodiny s dětmi
• cyklisté vítáni
• nejbližší občerstvení 50 m, restaurace 400 m

Parkování pro 3-4 auta v letním období přímo u penzionu. V zimním období, při kalamitní situaci, na parkovišti vzdáleném 50 m.

 

Lyžák - lyžování pro všechny

Jsme zaměřeni na rekreační lyžování a pořádání lyžařských akcí v ČR i v blízkém zahraničí. Nabízíme výcvik sjezdového lyžování a snowboardingu pro děti, mládež i dospělé.

Výcvik probíhá podle metodiky Svazu lyžařů ČR, v malých družstvech, vedených obvykle dvěma instruktory, nejmenším dětem se věnujeme individuálně.

Přijímáme děti od 5 let (po dohodě i mladší), mládež i dospělé. Předpokládáme alespoň základní pohybové dovednosti a základy lyžování. Pro úplné začátečníky a nejmenší děti je nutné dohodnout podmínky osobně, obvykle je vhodný jednodenní individuální výcvik.

 

Galerie
Ceník

Ceník ubytování

Pro hosty

 • Zima (říjen - duben) / lůžko / noc 450.- Kč
 • při ubytování na 1 noc je cena 550 Kč / lůžko / noc 550.- Kč

 

Pro hosty

 • Léto (květen- září) / lůžko / noc 350.- Kč
 • při ubytování na 1 noc je cena 450 Kč / lůžko / noc

 

Pro domácí (členy Lyžáku)

 • Zima (říjen - březen) / lůžko / noc 300.- Kč

 

Pro domácí (členy Lyžáku)

 • Léto (duben - září) / lůžko / noc 250.- Kč

 

Skupinový pobyt za noc zima

 • skupina do 19 + 1 osob / 4 pokoje, 2 kuchyně 5000.- Kč

 

Skupinový pobyt za noc léto

 • skupina do 19 + 1 osob / 4 pokoje, 2 kuchyně 4000.-

 

Skupinový pobyt / noc o svátcích (Silvestr, Velikonoce)

 • Skupina do 19 + 1 osob / 4 pokoje, 2 kuchyně 6000.- Kč

 

Nejkratší možný pobyt je na 2 noci nejméně pro 2 osoby, tj. nejmenší možná platba je v létě 1400 Kč, v zimě 1800 Kč, pokud není dohodnuto osobně jinak.

Děti bez vlastního lůžka zdarma, pes pouze po dohodě.

Platby na účet 6868174002/5500, variabilní symbol = datum příjezdu

Rekreační poplatek podle aktuální výše nastavené obcí (20 Kč) za osobu nad 18 let / noc je splatný v hotovosti na místě.

 

Ubytovací řád domečku

 • Nástup na pobyt je od 14 do 20 h, vyklizení pokoje do 10 h, pokud není dohodou se správcem stanoveno jinak.
 • Noční klid je od 22 do 7 hodin, pozdější alotria je možno realizovat ve sklípku s přihlédnutím ke klidnému spánku dalších účastníků.
 • Účastníci pobytu přebírají uklizený pokoj, při převzetí ihned zkontrolují jeho stav a případné nedostatky nahlásí správci, případně pořídí foto nebo video dokumentaci. Při odjezdu předávají pokoj v takovém stavu, v jakém byl převzat, tj. uklizený, společné nádobí prosíme umýt, povlečení prosíme sundat, odpadky vynést do popelnic, okna zavřít. Čisticí prostředky jsou k dispozici na patře nebo v přízemí.
 • Po ukončení pobytu předají účastníci klíče správci osobně nebo dohodnutým způsobem.
 • Případné škody způsobené na zařízení účastníci neprodleně nahlásí správci, se kterým se dohodnou na jejich úhradě a odstranění.
 • Kouření v objektu je přísně zakázáno.
 • Pobyt s domácími zvířaty je nutno předem dohodnout.
 • Platba za pobyt se realizuje předem, převodem na účet, nebo nejpozději při příjezdu v hotovosti.
 • Rekreační poplatek za osoby nad 18 let se vybírá v hotovosti.
 • V pokoji je možno používat pouze drobné domácí spotřebiče.

 

Kontakt

Mobil: +420 602 722 849

Adresa: Bartošovice v Orlických horách 31, 517 61

www: www.lyzak.cz/domecek

Rezervace/Email
REZERVACE
Termín pobytu
Informace

Souhlasím se zasíláním novinek

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Možnosti v okolí

Okolí penzionu

Nadmořská výška obce je 580 m, žije zde asi 200 stálých obyvatel. Počátky obce lze datovat od roku 1495, kdy český šlechtic Jan Bartoušovský z Labouně získal zdejší území s právem výstavby sídla a drobné výsady, jako vařit pivo, mít kováře apod. Ves měla původně panské sídlo, v pozdější době zaniklé. Okolo tohoto sídla vznikaly nové domy. Vesnice měla pivovar, hostinec, mlýny, pilu, z řemesel zde byl usazen kovář, řezník, pekař, švec i krejčí. V květnu 2000 byla odhalena na našem domě č.31, kde sídlila škola, deska na počest 80. výročí založení české menšinové školy.

V katastru se nachází nejpůvabnější část Divoké Orlice, Zemská brána. V okolí je mnoho kamenných sochařských památek, převážně náboženského charakteru. V okolí se nachází mnoho opevnění z druhé světové války, nejznámější a hojně navštěvovaná je tvrz Hanička.

 

Možnosti v zimě

 • Lyžařský areál NELLA 200 m od dveří (poma 500 m + dětský provazový vlek), snowpark.
 • Dobře udržované běžecké tratě v okolí, noční běžecký okruh v Orlickém záhoří
 • V okolí Bartošovic jsou: lyžařský areál Říčky 9 km, České Petrovice 5 km, Deštné 18 km, Černá Voda 12 km, Jadrné 15 km, Czarna Gora 40 km (9 lanovek a vleků až do 1200 mnm, 12 km tratí, nejdelší 1600 m dlouhá)

 

Možnosti v létě

turistika, cyklistika:

 • přehrada Pastviny, krásy Orlických hor, Velká Deštná (1115 m n. m.)
 • Rozsáhlá síť cyklistických tras pro začátečníky, i pro pokročilé bikery.

 

Zajímavosti v okolí

Vrchní Orlice

Bývalá pohraniční ves se připomíná od roku 1567. Nachází se zde kostel sv. Jana  Nepomuckého z let 1708-1712, volně přístupný, kde se pořádají výstavy, koncerty...

 

Neratov

bývalá pohraniční ves (635m) při pravém břehu Divoké Orlice. Připomíná se roku 1550 jakoBahrenwald. Vznikla v souvislosti se založením sklárny na potoce Neratovci kolem 15. století,byla to první sklárna v Orlických horách.

V Neratově se nachází barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, postavený v letech 1723-1733, údajně podle plánů G.B. Alliprandiho.

V roce 1945 vinou ruských vojáků vyhořela střecha kostela, kterou se nepodařilo opravit a z kostela se postupně stala ruina.

V současné době činností Sdružení Neratov je kostel opraven do podoby turistické zajímavosti, původní střecha byla nahrazena skleněnou. Další zajímavostí je, že nový kříž nad bočním oltářem zhotovil místní všeumělec Petr Zámečník z Bartošovic.

Konají se zde poutě, koncerty a další události. Sdružení Neratov. Sdružení vytvořilo pracovní místa na farmě Orlice, v místním zahradnictví a novém pivovaru Prorok, kde zaměstnává klienty, kteří žijí v Neratově. Každoročně na svátek Nanebevzetí Panny Marie, 15. srpna jsou zde konány poutě s doprovodným programem.

 

Přehrada Pastviny

se nachází v údolí řeky Divoká Orlice, východně od Žamberka v Orlických horách. Pastviny a jejich strmé skalnaté břehy spadající do Divoké Orlice, porostlé lesy spolu s travnatými plážemi vytvářejí romantickou scenérii. Možnosti parkování i koupání jsou trochu omezené, přehrada je dost oblíbená. V létě jezdí kolem přehrady turistický vláček.

 

Přírodní rezervace Zemská brána

Údolí Divoké Orlice u Zemské brány je přírodní rezervací - 88,22 ha, vyhlášena v r. 1987). Předmětem ochrany je celý krajinný komplex s lesními porosty na svazích, loukami v těsném okolí řeky a balvanitým řečištěm Divoké Orlice, jejíž břehy jsou lemovány nápadnými skalními útvary (skalní výchozy, jeskynní výklenky, ojediněle obří hrnce aj.). Porosty rezervace tvoří převážně druhotné smrkové lesy s vtroušenou jedlí bělokorou, bukem lesním a javorem klenem se zbytky květnatých bučin svazu Fagion. Bezlesé je pouze nejbližší okolí řeky, které je také botanicky nejzajímavější, neboť se zde setkávají a mísí horské druhy, splavené z vyšších poloh Orlických hor, s druhy podhorskými, které "zemskou branou", tj. průlomovým údolím, vystupují z podhůří do hor. Rostou zde mj. bledule jarní, kamzičník rakouský (ten má v Orlických horách severní hranici svého rozšíření), lilie zlatohlávek, violka dvoukvětá, kruštík širolistý, jednokvítek velekvětý, jilm horský, růže převislá, náprstník velkokvětý.

Asi kilometr za Pašeráckou lávkou najdete Ledříčkovu skálu, pojmenovanou podle loupežníka orlickohorského, který bohatým bral a chudým dával. Skrýval se v jeskyni na této skále.

 

Pašerácká lávka

Modrá turistická značka přechází z jednoho břehu na druhý přes Pašeráckou lávku. Ta byla původně postavena vrchností pro potřeby dřevorubců a formanů, svážejících dřevo z panských lesů. Především v nočních hodinách však začala být využívána k paši různého zboží. Na kladské straně stával dřevěný mlýn, který prý sloužil jako prodejna pašovaného zboží i úkryt pro pašeráky. Pašování vyvrcholilo po první světové válce. Dnešní podoba lávky pochází z roku 2002, kdy byla obnovena po ničivé povodni v roce 1999.

 

Linie opevnění

Asi kilometr od mostu Zemské brány níže po proudu Orlice překonává údolí linie opevnění z let 1936 - 38.
Přímo na břehu řeky byl postaven samostatný pěchotní srub R - 54 Na potoku, u kterého
si umístění v těsné blízkosti řeky vynutilo atypické jednopatrové řešení. Hlavní výzbrojí
objektu byl těžký kulomet, umístěný v pancéřové kopuli. I když byl srub v roce 1938 dokončen a vyzbrojen, do dnešních dnů se dochovaly pouze jeho železobetonové stěny. Interiér dnes připomíná spíše smetiště a je volně přístupný. Srub je součástí linie těžkého opevnění, která byla níže po proudu řeky následována linií opevnění lehkého, tvořenou tzv. řopíky. 

Nad Bartošovicemi, kousek od vleku, najdete další tři malé, částečně zasypané a volně přístupné pěchotní sruby. 

Ze sedla mezi Bartošovicemi a Rokytnicí, asi 3 km od Domečku, můžete navštívit jednu z nejzajímavějších částí opevnění, tvrz Haničku se sítí podzemních chodeb vedoucích k několika zachovalým dělostřeleckým bunkrům.

 

Rozhledna Czerniec

Je vidět na hřebeni na druhé straně Divoké Orlice. Vypadá daleko, ale po černé značce k ní dojdete za hodinku a půl. Při dobrém počasí uvidíte až do Krkonoš!

 

Koupání v Divoké Orlici

Upravenou nádrž se dvěma ostrůvky, bufetem (jen za zloté, neberou karty) a výhledem na Velkou Deštnou najdete na polské straně Divoké Orlice, asi 8 km od Domečku. Je možné jet po silnici po polské straně už z Bartošovic, nebo jet do Neratova a přejít po lávce (pouze pro pěší a cyklisty) a na polské straně pokračovat po silnici k rybníčku.

 

Kaplička Anička

Pěknou procházku si můžete udělat ke kapličce, která byla přenesena z Anenského vrchu do údolí u osady Hadinec. Kaplička je netradičně obložená litinovými pláty na ochranu proti počasí. Procházka se dá spojit s návštěvou kostela na Vrchní Orlici. Návrh trasy je tady, na vyhlídkový vrch Polom nad Bartošovicemi vede sice oficiální cesta jen od Haničky, ale v zimě po sněhu a v létě po trávě je možné se dostat z Polomu přímo k Domečku.


Doporučené pěší trasy v okolí

Zemská brána od Domečku: jde se částečně po louce mimo cesty, nahoru a dolů po sjezdovce, pak po lesních cestách, Orlici překročíme přes Pašeráckou lávku. Sestup k Zemské bráně od Pašerácké lávky je hodně strmý! Na Orlické chatě dobře vaří, ale pozor, mají OBROVSKÉ porce, riziko přejedení! Mimo sezónu není vždy otevřeno, lepší volat, nebo SMS - mají špatný signál, 603 919 288. Celý okruh asi 2,5 h

Horní Bartošovice, hřeben, bunkry: začátek vede vesnicí kolem roubenek a pak po lesní cestě, kolem které je mnoho bunkrů. Konec vede dolů po sjezdovce. Dá se dojít, při horším počasí, jen nahoru k rybníčku na konci obce a zas zpět, tak na hodku. Celý okruh trvá asi 2,5 h.

Dolní Bartošovice, kostel na Vrchní Orlici, kaplička Anička, kopec Polom: dlouhé, ale pěkné. Začátek cesty po žluté kolem Orlice ke kostelíku je po louce. Pak nahoru pěknou cestou přes louky na vyhlídku Vysoký Kořen, a po modré ke kapličce. Od kapličky Aničky buď lesem, nebo kousek zpět na cestu s modrou značkou, u lesní školky doleva, pak lesem a po louce na hřeben, končící na Polomu. Z Polomu dolů vede úplně nová silnička. Dá se jít jen na Vrchní Orlici ke kostelu - je trvale otevřený, výstavy... a pak kolem silnice zpět. Celý okruh je výlet na skoro celý den, 4-5 h.

Z Bartošovic na rozhlednu Czerniec, do Neratova, busem zpět, asi 3 h, když bude hezky, jsou z rozhledny super výhledy, a nikdo tam nikdy není. Pro otrlé chodce možno spojit s výstupem po modré na Vysoký Kořen a sestup do Bartošek bez busu, viz předchozí trasa.

Z Neratova na Anenský vrch (tohle jsem úplně celé takto nešel, v horní části na Anenský vrch od odpočívadla může být horší cesta)